Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
DPS popustio, Demokrate se vraćaju u odbor * BS postavio uslove za koaliciju * More pripada narodu, a ne tajkunima i mafiji * Podgoričanin organizovao šverc tone kokaina * Briselski sporazum je mrtav, osporavati lažno Kosovo * Vrijeme za igre isteklo, na redu vladavina prava * Rat i tenzije bez kraja u „grobnici imperija”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, poslanik SDP-a:
– Ako nastavimo ovom dinamikom stvaranja suštinskih reformi, ni za 10 godina nećemo ući u EU.

Vic Dana :)

- Zašto muškarac ne može biti u isto vrijeme i lijep i pametan??
- Pa bio bi žena!

Crnogorac sjedi u dvorištu i zove ženu koja je u kući:
• Ooo, ženo, imamo li u kući serum protiv zmijskog otrova?
Ova odgovara:
• Nemamo. Je l’ te neka ujela?
• Nije, ali evo ide...

Crnogorcima ponuđena stolica u Ujedinjenim nacijama.
Međutim, iz Crne Gore stiže odgovor:
Ako nema kreveta, onda ništa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika - datum: 2019-07-27 BRITANSKA AMBASADORKA U CRNOJ GORI ALISON KAMP U INTERVJU ZA „DAN“ PORUČILA
Kemp Politički kompromis treba tražiti u parlamentu Iako nema mnogo vremena, ohrabrujem partije da pronađu kompromis u Skupštini. Kompromis nije loš, dok god je u skladu s vašim vrijednostima i gradi jaču demokratiju, poručila je Alison Kepm
Dan - novi portal
Pravi napredak i reforma proizilaze samo kroz razgovor unutar državnih struktura i institucija, ocijenila je u intervjuu za „Dan“ britanska ambasadorka u Crnoj Gori Alison Kemp. Ona je pozvala političke partije da pokušaju da dođu do kompromisa u parlamentu i riješe aktuelnu političku situaciju.

Kako vidite prevazilaženje političke krize budući da se još nije počelo sa reformom izbornog zakonodavstva, a parlamentarni izbori su iduće godine?

– Uspjeh u politici demokratije iziskuje postizanje konsenzusa. Političari u Crnoj Gori s kojima razgovaram prepoznaju potrebu za odgovorom na međunarodne preporuke u vezi s poboljšanjem uslova održavanja budućih izbora kroz reformu postojećeg izbornog zakonodavstva (preporuke ODIHR-a), u cilju izgradnje povjerenja građana u izborni proces, odnosno povjerenja političkih subjekata u rezultat izbora. Potrebno je posvetiti pažnju i fundamentalnim pitanjima poput Zakona o medijima i imunitetu poslanika. Nedavne ankete su pokazale da je povjerenje građana u političke partije opalo za 14 odsto u prvih šest mjeseci ove godine. Šta je potrebno uraditi kako bi se reagovalo na situaciju u kojoj manje od 22 odsto građana ima povjerenja u političke partije? Iako nema mnogo vremena, ohrabrujem partije da pronađu kompromis u Skupštini. Kompromis nije loš, dok god je u skladu s vašim vrijednostima i gradi jaču demokratiju.

Kako ocjenjujete zahtjev opozicije da se formira tehnička vlada, kao i stav vlasti da od toga nema ništa?

– Na političkim partijama je da odluče da li će imati dovoljno međusobnog razumijevanja i zajedničku viziju na kojoj bi mogli sarađivati kroz tehničku vladu. U mojem prethodnom intervjuu za „Dan“ u septembru 2017. godine, pozvala sam poslanike da međusobno razgovoraju u Skupštini o mišljenjima ljudi koji su glasali za njih. U parlamentarnim diskusijama o teškim pitanjima poput izbornih reformi, imenovanja u ključnim institucijama, novim zakonima o medijima, ili budućim koncesijama, sve političke partije moraju imati konstruktivan i principijelan pristup. Pravi napredak i reforma proizilaze samo kroz razgovor unutar državnih struktura i institucija.

Medijska zajednica, ali i brojne NVO ukazuju da izmjene Zakona o tajnosti podataka i slobodnom pristupu informacijama, kao medijski zakoni ograničavaju slobodu medija i služe kao mehanizam da se sakriju informacije koje ukazuju na korupciju i kriminal. Vaše mišljenje?

– Zakon o slobodnom pristupu informacijama je ključno sredstvo za civilno društvo i istraživačko novinarstvo, zbog čega s interesovanjem pratim proces izmjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama i Zakona o tajnosti podataka u Skupštini. U svakoj zemlji, Vlada treba da osigura balans između potreba transparentnosti i nacionalne bezbjednosti. Demokratija i poštovanje osnovnih ljudskih prava zavisi od mogućnosti da javnost ima otvoren pristup vladinim podacima: pristup podacima onemogućava zloupotrebe od strane vladinih resora, zvaničnika i privatnih entiteta koji sarađuju s njima, i omogućava učešće javnosti u oblikovanju politika vlade.

Sa druge strane, pitanja nacionalne bezbjednosti i diplomatije podrazumijevaju i mjere tajnosti kako bi se efektivno sprovodila. Kao i većina zemalja NATO saveznica, Crna Gora je član Partnerstva za otvorenu upravu, što uključuje obaveze u odnosu na pristup informacijama. Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanada su 10. i 11. jula ove godine ugostili Globalnu konferenciju o slobodi medija u Londonu, kojoj su prisustvovali ministar Aleksandar Bogdanović, Daliborka Uljarević, Milka Tadić i Ranko Vujović. Ministar Bogdanović je tom prilikom potpisao Završni dokument o slobodi medija, u kojem se naglašava potreba za slobodnim medijima koji će pružati tačne podatke i informisane analize kako bi se vlasti mogle pozvati na odgovornost. Ujedinjeno Kraljevstvo vjeruje da je sloboda medija ključni ispit osnovnih sloboda na Zapadnom Balkanu, zbog čega u region ulažemo paket podrške vrijedan devet i po miliona funti u naredne dvije godine, kojim će se jačati sloboda medija, uključujući podršku istraživačkom novinarstvu.

Nikola MARKOVIĆ

Bojkot ima negativan efekat
Za ostvarivanje fer i demokratskih institucija veoma je važna uloga DIK-a, ASK i RTCG. Kako komentarišete smjene u ovim institucijama, kao i to da vlast ignoriše činjenicu da je sudskim presudama utvrđeno da su bile nezakonite?

– Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja da podržava reforme u Crnoj Gori ne samo što će doprinijeti jačanju sigurnosti i stabilnosti, već i zato što su ključne za proces integracija u EU. Pažljivo pratim promjene u upravljačkim strukturama i postignuća DIK, ASK i RTCG. Efektivno i nepristrasno upravljanje ovim institucijama je važno za zaštitu i promovisanje osnovnih prava, dobre prakse upravljanja i demokratske izbore u Crnoj Gori. Svaki korak Crne Gore i političara ka jačanju demokratije, vladavine prava, borbi protiv korupcije i ozbiljnog organizovanog kriminala je napredak u smislu poboljšanja kvaliteta života i poslovne sredine, i izgradnje bolje budućnosti za sve. Ove korake treba da predvodi Skupština, u skladu s Ustavom i principima vladavine prava.

Bojkot ima negativan efekat na funkcionalnost Skupštine Crne Gore, koji se odražava i na proces reformi. Od novembra 2016. godine, kvalitet rada Skupštine i naročito njenih kontrolnih funkcija je vidno opao. U nedostatku kritičnog promišljanja, dobre parlamentarne debate su u nestajanju. Bez opozicije u Skupštini, izvršna vlast se ne može pozvati na odgovornost, što je neophodno za funkcionalnu demokratiju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"